»Lani je bila potrjena povezava voda izpod triglavskega ledenika z dolino vrat in na novo z bohinjsko dolino, dolino Voje. Iz triglavskega ledenika voda po obeh Savah teče naprej.«
»Vzorčimo vodo redno na 10 dni, vzeli smo tudi že vzorce starega snega, v nadaljevanju poletja pa nas čaka še georadarsko merjenje ledenika.«
»Bilo je zelo lepo, ampak nekak žalostno, ker je bilo prej vse pokrito z ledenikom, potem smo pa mi z našim dejavnostmi uničili in ledenik je čisto majhen in te kar malo srce zaboli, ko to vidiš.«
»Marsikje, kjer je bilo še lani vse pokrito z ledom, je danes golo skalovje.«
»Zelo negativno smo presenečeni. V primerjavi z našimi lanskimi merjenji je letos razlika tako velika, da sploh ne morem verjeti, da se je ledenik v enem letu toliko zmanjšal in stanjšal … Tu, kjer stojimo zdaj, smo lani z georadarjem, s katerim merimo globino ledenika, izmerili več kot pet metrov globine. Ledenik je segal še nekaj deset metrov nižje. Zdaj pa na tem mestu stojimo na skali. To pomeni, da je ledenik res pobralo.«
»Sem pridemo vsako leto septembra, ko se konča talilna sezona in ko ima ledenik najmanjši obseg. Letos poleti je bilo veliko dežja in opažamo, da se njegova površina neverjetno hitro zmanjšuje.«
»Grozljivo in boleče je, da smo glede na podnebne spremembe najverjetneje zadnja generacija, ki sploh še lahko opazuje Triglavski ledenik. Upamo lahko le, da bodo obilne snežne sezone vsaj še za nekaj časa vendarle podaljšale njegov obstoj.«
»Glede na zadnje podnebne scenarije, ki so jih pripravili strokovnjaki v letošnjem poletju, obstaja velika verjetnost, da bo res tako. Težko pa je napovedati, ali bo to v nekaj letih ali desetletjih.«
»Fotografi lepot Triglavskega narodnega parka niso prenehali iskati, le način, kako to počno, se je skozi desetletja močno spremenil. Opremljeni s sodobno fotografsko opremo, z oblico znanja in izkušnjami, z enako veliko volje in vztrajnosti kot njihov predhodnik in vzornik, čakajo na pravi trenutek, da ga za nas, občudovalce iz doline, ujamejo v večnost fotografije.«
»V nekaj desetletjih avstrijskih ledenikov ne bo več. Morda je nekaj ostankov na zasenčenih lokacijah – morda na ledeniku Glockner na severovzhodni strani, na nekaterih območjih v dolini Ötztal.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju